Minden korszak megtalálja magának a megfelelő betegség-metaforát. Hulla fáradt vagyok és semmi energiám. Ez talán még nem szembetűnő, mert betudjuk kimerültségnek. Ezzel szemben kutyusaink esetében, nem szabad összetévesztenünk a kimerültséget a dehidratáció egyik tünetével, mely kialakulásának hátterében a csökkent folyadékbevitel, és a fokozott folyadékvesztés áll. Mit tehet a gazdi, hogy megelőzze a dehidratációt kutyáknál?
Számos olyan jel van, amit észre kell vennünk. Hiszen a dehidratáció következménye lehet étvágytalanság, amit akár valamilyen szájsérülés is okozhat, vagy éppúgy fogfájdalom, fogsérülés, melyek miatt nehézségekbe ütközhet a normális táplálás. Ekkor hatványozottan kell figyelnünk kisállatunkra, mert a súlyvesztés és a lecsökkent táplálékbevitel is eredményezhet dehidratációt. Gyakran hallom, hogy “rosszkedvű a kutyusom, nem tudom, hogy mi lehet az oka?”. Sok mindenre utalhat a rossz közérzet. Ha kedvencünk nem játszik, vagy kifejezetten rosszkedvű, érdemes megfigyelni, hogy kiderítsük mi lehet a baj. Talán az egyik legbiztosabb jele a problémának a száraz orr és fogíny, mivel ezek az első tünetek. A besüllyedt szemek a dehidratáció súlyosságára utalhatnak, ilyen esetben azonal orvoshoz kell fordulni. A mexikói szőrtelen kutya sajátja, hogy nem liheg, ezzel szemben a túlzott lihegés, étvágytalanság, letargia a kiszáradás egyértelmű jele lehet. |
Mondanám, hogy mindig legyen friss víz kisállatunk tálkájában, de ezt minden felelős gazdi tudja. Sajnos ez a betegség sokkal árnyaltabb, kicsit lesből támad, és észrevétlenül is bajt csinál, éppen ezért sok esetben akkor vesszük észre, ha már nagy a baj.
A kezelés tekintetében nagyon fontos, hogy forduljunk szakorvoshoz. A terápia legfőbb célja, hogy pótoljuk az elveszett folyadémennyiséget. Érdemes olyan tápot adni a dehidratált kutyáknak, melyek leginkább nedves, és tápanyagban dús eledelek a beteg kutyák számára. A magas sótartalmú eledeleket kerüljük, vagy ha száraz tápot kap, akkor leönthetjük vízzel az eledelt. Viszont semmiképpen ne erőltessük, ha kis kedvencünknek nincs étvágya.
Súlyos esetben előfordul, hogy már csak az infúziós kezelés adhat megoldást. De ne jussunk el idáig, vegyük észre, hogy éppúgy, mint nekünk embereknek, kisállatainknak is szükségük van folyadékpótlásra, nem beszélve arról, hogy ha valamilyen fent említett betegségben szenved kiskedvencünk. Előzzük meg a kutya dehidratációját!
Megjegyzés:
A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát, sem az állatorvos által felírt, klinikailag bevizsgált gyógyszerek alkalmazását. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
2013 PLATINUM Magyarország Kft. | Impresszum | Általános szerződési feltételek
Telefon: +36 70 525 9885 | info@platinum-natural.hu | Árlista