A kutyák látásukat vadászó, portyázó farkas őseiktől örökölték. A kegyetlen vadonban valóban farkastörvények uralkodnak; a zsákmány elejtéséhez, tökéletesen kell látniuk az alkonyati fények mellett is, hogy gyorsan tudjanak reagálni a hirtelen mozdulatokra. Másrészt viszont színlátásuk eltér a miénktől, ugyanis annak előnyeire nem volt szükségük.
Régen úgy tartották, hogy a kutyák csak fekete-fehérben -vagyis a szürke árnyalataiban- látják a világot. Ma már viszont tudjuk, hogy ők is látnak színeket, csak eltérő spektrumban, mint az emberek.
Akár kutyáról, akár emberről van szó; a látáshoz nélkülözhetetlen rész a szem retinája, melyben speciális sejtek -csapok és pálcikák- együttesen felelősek a tökéletes kép kialakításáért.
A kutyák szemében csak kétféle csapsejt található, tehát látásuk dikromatikus; azaz kétszínlátók. A csapsejtjeik más hullámhossz tartományban érzékenyek, emiatt a kutyák világa sárga, kék és szürke színekben pompázik.
Szemük a csökkenő fénymennyiséggel, a retina mögött elhelyezkedő, fényvisszaverő réteg; az úgynevezett tapetum lucidum segítségével birkózik meg. Ez a réteg a ludas az éjszakai állatok szemének sötétben történő, zöldes színű visszatükröződéséért. A fényérzékelésért felelős pálcika sejtjeik túlnyomó többsége miatt sötétedéskor látásuk tisztább és élesebb, mint az embereké. És ez bizony mind-mind a vadászat sikerét szolgálja!
A kutyák kicsit “rövidlátóak”, ezért mozdulatlan, egy helyben álló tárgyakat nehezen vesznek észre, azokat “gyengébb felbontásban” látják. Viszont abban a pillanatban, amikor a “tárgy” megmozdul, szemük rendkívül gyorsan alkalmazkodik, és hihetetlen távolságokból képesek kiszúrni a potenciális prédát.
A kutyák látószöge 240 fok széles, ugyanis a szemeik távolabb állnak egymástól. Ennek a tulajdonságnak köszönhetően nagyobb látszószögben képesek nyomon követni a zsákmánytt, bár azt hozzá kell tennünk, hogy térbeli látásuk rosszabb, mint az emberé.
Mindezek a jellemzők egy percig sem jelentik azt, hogy a kutya látása gyengébb, vagy hiányosabb lenne, mint a miénk vagy, mint más állaté. Minden élőlény anatómiai sajátosságai annak megfelelően alakultak és fejlődtek tökéletessé, hogy számukra melyik életforma nyújtotta a túlélés lehetőségét.
A szabadban vadászó, minden vacsoráért megküzdő farkas ősöknek pontosan ezekre a sajátságokra volt szükségük, hogy fennséges csúcsragadozókká váljanak.
És bár a vacsorát már nem kell becserkészniük; a kanapé végén szendergő, bundás apró, vagy óriás kedvencünk bizony ugyanolyan tökéletes látással rendelkezik, mint egykori őseik.
30. Milyen a kutyák ízérzékelése?
29. Milyen a kutyák hallása?
28. Tudod, hogy működik a kutyád orra? Szaglása?
27. Tudod, hogy látnak a kutyák?
26. Mi a közös a kutyában és a farkasban?
25. A kutya energiaszükséglete - kedvencünk ideális súlya
24. Hűsítő tippek a kutyameleg napokra
23. Hasznos tippek a kutyás nyaraláshoz
22. Figyelem odakint: Mérgező növények a kertben
21. Hogyan készüljek fel egy kölyök beköltözésére
20. Van-e a kutyámnak ételintoleranciája vagy allergiája?
19. Minden fehérje egyforma?
18. A szőr az egészség tükre
17. Zöldkagyló kivonat - Egészséges izületek, életerős kutyák
16. Mennyi friss hús van 1 kg PLATINUM száraztápban?
15. Szakkifejezések egyszerűen
14. Jó tudni, mi van benne
13. Ötletek benti játékokhoz
12. Mérgező szobanövények kutyák és macskák számára
11. A tél veszélyei - tippek az elkerülésére
10. Helyes táplálkozás a téli időszakban
9. Szilveszteri tűzijáték és petárdázás - Tippek kutyásoknak pánik ellen
8. A kutya számára mérgező élelmiszerek
7. A retteget gyomorcsavarodás - miért kisebb a kockázat a PLATINUM-mal?
6. Segítség, atka! Hogyan kerülhető el, hogy a tápba kerüljön?
5. A kutya csakúgy mint a farkas, nem igényel időskori tápot
4. A szénhidrátok szerepe a kutya táplálkozásában
3. K1 vitamin a kutya egészséges táplálkozásáért
2. Ha nem eszik a kutya...
1. Tippek a szép szőrzet eléréséhez
2013 PLATINUM Magyarország Kft. | Impresszum | Általános szerződési feltételek
Telefon: +36 70 525 9885 | info@platinum-natural.hu | Árlista